2012 Elections

State General Election Results

Governor

Brad Basala – Matherville, IL

Lieutenant Governor

Dakota Stipp – Abingdon, IL

Secretary of State

Chad Maxwell – Edwardsville, IL

Attorney General

Wesley Siu – Libertyville, IL

Comptroller

Josh Dykes – Country Club Hills, IL

State Treasurer

Micah Khuntangta – Sterling, IL

 

State Primary Election Results Federalist Party

Governor

Kelvin Wilson

Lieutenant Governor

Jakob Scogin

Secretary of State

Jeffrey Swanson

Attorney General

Wesley Siu

Comptroller

Fernando Garza

State Treasurer

Tyler Goldammer

 

State Election Results Nationalist Party

Governor

Brad Basala

Lieutenant Governor

Dakota Stipp

Secretary of State

Chad Maxwell

Attorney General

Bryan Fawley

Comptroller

Josh Dykes

State Treasurer

Micah Khuntangta

County Election Results

Conaster County

State Senator                               Ian Szetho
Circuit Court Judge                  Richard Pan
County Sheriff                             Caleb Koker
County Clerk                                Christian Vanhooser
County Coroner                          Eriq Baird
County Treasurer                      Roberto Uruchima
State’s Attorney                         Christian Scroggs
Supreme Court Justice            Peter Butler

Geiger County

State Senator                               Keegan Madden
Circuit Court Judge                   Jake Snowmar
County Sheriff                              Holden Mercer
County Clerk                                 Brady Hughes
County Coroner                           Trebor Mann
County Treasurer                       Ben Frank
State’s Attorney                           Arjan Abar
Supreme Court Justice             Thomas Greenwood

Gleason County

State Senator                                  Elijah Mac Dougell
Circuit Court Judge                      Neil Hughes
County Sheriff                                 Austin Mugnal
County Clerk                                   Dustin Moore
County Coroner                             Daniel Rausch
County Treasurer                          Micah Knuntangta
State’s Attorney                              Addison Ferry
Supreme Court Justice                Cole Board

Hayes County

State Senator                                 Nick Carlino
Circuit Court Judge                    Connor Rawson
County Sheriff                               Damilola Arowolaju
County Clerk                                  Nick Appleby
County Coroner                            Luke Cowin
County Treasurer                         David Sheridan
State’s Attorney                            Conor Mooney
Supreme Court Justice               John Gulick

Keller County

State Senator                                 Brentley Hovey
Circuit Court Judge                    Adam Bruno
County Sheriff                               Justin Terwelp
County Clerk                                 Kevin Olenek
County Coroner                           Jacob Banard
County Treasurer                       Adam Frick
State’s Attorney                           Andrew Lim
Supreme Court Justice             Joshua Ferrer

Kennedy County

State Senator                                Brad Basala
Circuit Court Judge                   Martin Chakkalamari
County Sheriff                              Shawn Patrick
County Clerk                                 Alex Bak
County Coroner                          Brian Fawley
County Treasurer                       Jordan Garcia
State’s Attorney                          Josh Clark
Supreme Court Justice             Trevor Guntren

Savage County

State Senator                                 Ian Trotta
Circuit Court Judge                    Ryan Wooverton
County Sheriff                               Drake Wiza
County Clerk                                 Luke De Mink
County Coroner                           Chase Henry
County Treasurer                        Ivan Capistran
State’s Attorney                           Kasper Lacnocoski
Supreme Court Justice              Joseph Aumuller

Stelle County

State Senator                                Steven Syler
Circuit Court Judge                    Brian Streu
County Sheriff                               Adalberto Suarez
County Clerk                                 Ian Fleming
County Coroner                           Rhydon Vassay
County Treasurer                        Alex Curtis
State’s Attorney                            Ayobami Akinlade
Supreme Court Justice              Michael Happ

 

City Election Results

Conaster County

Office                                   Sanzotta City

State Representative                  Christian Scroggs
Mayor                                               Prakash Kandula
City Clerk                                          Joe Breece
City Treasurer                                Ben Butcher
Ward 1 Alderman                          Alex Mazza
Ward 2 Alderman                         Christian Scroggs
Ward 3 Alderman                          Ben Asmen

Office                                   Rawers City

State Representative                   Eric Baird
Mayor                                                Zayd Baldwinn
City Clerk                                          David Thompson
City Treasurer                                Dylan Stallman
Ward 1 Alderman                          Jeffery Harmon
Ward 2 Alderman                         Joseph Savala
Ward 3 Alderman                         Terrel Jones

Office                                   Snodgrass City

State Representative                   Jacob O’Marrah
Mayor                                                Ian Szetho
City Clerk                                         Christian Van Hooser
City Treasurer                                Cody Stonebraker
Ward 1 Alderman                          Caleb Koker
Ward 2 Alderman                         Jonah Samp
Ward 3 Alderman                         Dan Boken

Office                                  Goughan City

State Representative                  Steven Musholt
Mayor                                               Max Hellmann
City Clerk                                        Lucas Weilbacher
City Treasurer                              Ryan Bird
Ward 1 Alderman                        Harrison McDaniel
Ward 2 Alderman                       Matthew Hoeger
Ward 3 Alderman                       Quinn Crowley

Geiger County

Office                                 Atteberry City

State Representative                Thomas Clemens
Mayor                                             Ryan Bahl
City Clerk                                       Keegan Madden
City Treasurer                             Chase Finks
Ward 1 Alderman                       Holden Mercer
Ward 2 Alderman                      Collin Rusche
Ward 3 Alderman                      Brian Anzunes

Office                                Merritt City

State Representative                Jesse Darlington
Mayor                                             Trebor Mann
City Clerk                                       Benjamin Frank
City Treasurer                             Steven Mann
Ward 1 Alderman                       OJ Brunner
Ward 2 Alderman                      Kosuke Enami
Ward 3 Alderman                      Arjan Abar

Office                                 Besson City

State Representative                Grant Allen
Mayor                                             Andrew Mc Kissick
City Clerk                                       Wyatt Meyer
City Treasurer                             Jacob Wilcoxon
Ward 1 Alderman                       JR O’ Rourke
Ward 2 Alderman                      T.J. Talkington
Ward 3 Alderman                      Miguel Mejia

Office                                Ambos City

State Representative               Thomas Greenwood
Mayor                                            Jack McHenney
City Clerk                                     Chad Cagle
City Treasurer                           Chris Lardi
Ward 1 Alderman                    Kelvin Wilson
Ward 2 Alderman                    Chris Worrick
Ward 3 Alderman                    Trevor Oistad

Gleason County

Office                              Kissner City

State Representative             Jonathan Babcock
Mayor                                          Addison Ferry
City Clerk                                    Alex Wang
City Treasurer                          David Weyers
Ward 1 Alderman
Ward 2 Alderman
Ward 3 Alderman

Office                               Gazza City

State Representative              Elijah MacDougall
Mayor                                           Cole Moore
City Clerk                                     Chad Maxwell
City Treasurer                           Cameron Brown
Ward 1 Alderman                     Aiden Cloherty
Ward 2 Alderman                    Jim Glass
Ward 3 Alderman

Office                               Lofton City

State Representative              Vance Bollinger
Mayor                                           Daniel Lewis
City Clerk                                     Alec Hill
City Treasurer                           Micah Khuntangta
Ward 1 Alderman                     Austin Mugnal
Ward 2 Alderman                    Clint David
Ward 3 Alderman                    Colin Bernhardt

Office                                Kirby City

State Representative              Andre Velarde
Mayor                                           Jacob Evans
City Clerk                                    Dustin Moore
City Treasurer                           Ted Myers
Ward 1 Alderman                    Tim Krock
Ward 2 Alderman                   Parimal Vyas
Ward 3 Alderman                   George Greyar

Hayes County

Office                               Badamo City

State Representative             John Gulick
Mayor                                          Colton McClintock
City Clerk                                    Nick Appleby
City Treasurer                          Brandon Dempsey
Ward 1 Alderman                   Charles Cowin
Ward 2 Alderman                   Tristan Endsley
Ward 3 Alderman                   Joel Rice

Office                              Mahoney City

State Representative            Ryan DiCicco
Mayor                                         Aaron Helander
City Clerk                                   Riley Geschke
City Treasurer                         Nathaniel Horrie
Ward 1 Alderman                  Conor Mooney
Ward 2 Alderman                  Logan Green
Ward 3 Alderman                  Daniel Schlatter

Office                              Yost City

State Representative             Kane Hudson
Mayor                                          Zachary Murphy
City Clerk                                    David Van Alstyne
City Treasurer                          Casey Venable
Ward 1 Alderman                    Jake Szymanski
Ward 2 Alderman                    Ryan Preston
Ward 3 Alderman                    Andrew Laedtke

Office                               Hudson City

State Representative             Cody Mull
Mayor                                          Jake Ketcham
City Clerk                                    Trevor Nelson
City Treasurer                          Trevor Appelman
Ward 1 Alderman                   Leo Schmitz
Ward 2 Alderman                   Anthony Allen
Ward 3 Alderman                   LaMonte Brown

Keller County

Office                               Strode City

State Representative             Jake Barnard
Mayor                                          Brian Korn
City Clerk                                    Zachary Munson
City Treasurer                          Caleb Niemann
Ward 1 Alderman                    Adam Douglas
Ward 2 Alderman                   Brian Kite
Ward 3 Alderman                   Jacob Strole

Office                               Gaither City

State Representative             Logan Snyder
Mayor                                          Carter Bass
City Clerk                                    Tylan Webb
City Treasurer                          Blake Cornwell
Ward 1 Alderman                   Nolan Dohnalek
Ward 2 Alderman                   Alex Hallor
Ward 3 Alderman                   Tylan Webb

Office                               Breise City

State Representative             Nikolas Tadic
Mayor                                          Connor White
City Clerk                                    Kevin Olenek
City Treasurer                          Adam Frick
Ward 1 Alderman                    John Visperas
Ward 2 Alderman                   Brandon Johnson
Ward 3 Alderman                   Sean Van Dril

Office                               Thompson City

State Representative             Alexander Johns
Mayor                                          Joe Raney
City Clerk                                   Justin Wysocke
City Treasurer                         Justin Terwelp
Ward 1 Alderman                   Xavier Gurrola
Ward 2 Alderman                  Justin Wysocke
Ward 3 Alderman                  Andrew Lim

Kennedy County

Office                              Brennan City

State Representative            Brad Anderson
Mayor                                         Joshua Clark
City Clerk                                   Alex Bak
City Treasurer                         AJ Faith
Ward 1 Alderman                  Chris Pickard
Ward 2 Alderman                  Benjamin Taour
Ward 3 Alderman                  Chris White

Office                             Corum City

State Representative           Nic Bussian
Mayor                                       Adam Blake
City Clerk                                 Christopher Stride
City Treasurer                       Jesse Lynch
Ward 1 Alderman                 Paul Rod
Ward 2 Alderman                Gabriel Rosario
Ward 3 Alderman                Nick Roberts

Office                            Smith City

State Representative          Mitchell Talbot
Mayor                                       Austin Gray
City Clerk                                 Tim Neal
City Treasurer                       Alex Leaf
Ward 1 Alderman                 Trevor Guntren
Ward 2 Alderman                 Austin Meidrich
Ward 3 Alderman                John Willenborg

Office                            Gonzales City

State Representative         Brad Bascala
Mayor                                      Vincent Williams
City Clerk                                Ryan Salzman
City Treasurer                      Dwayne Ortiz
Ward 1 Alderman               Omar Rojas
Ward 2 Alderman               Ryan Zemel
Ward 3 Alderman              Stephen Palacios

Savage County

Office                          Nooner City

State Representative       Ray Ray Smith
Mayor                                    Tyler Goldammer
City Clerk                              Luke De Mink
City Treasurer                    Charles Salisbury
Ward 1 Alderman              Dakota Patrick
Ward 2 Alderman             Austin Mancosky
Ward 3 Alderman             Jesse Barr

Office                          Nicholes City

State Representative       John Righter
Mayor                                    Josh Dykes
City Clerk                              Chris Zolner
City Treasurer                    Ivan Capistran
Ward 1 Alderman              Luke Turelli
Ward 2 Alderman              Carson Banks
Ward 3 Alderman             D. Garret

Office                          Brown City

State Representative       Ian Trotta
Mayor                                    Ian Pattison
City Clerk                              Austin Kofoid
City Treasurer                    Douglas Vander Yacht
Ward 1 Alderman              Yair Agosta
Ward 2 Alderman              Zach Fuqua
Ward 3 Alderman              Drake Wiza

Office                           Bennett City

State Representative         Michael Glinski
Mayor                                      Ryan Woolverton
City Clerk                                Phil Davis
City Treasurer                      Blaytin Southerly
Ward 1 Alderman               Charlie Gonzalez
Ward 2 Alderman               Joe Aumuller
Ward 3 Alderman              Jack Woods

Stelle County

Office                           Corbett City

State Representative        Michael Happ
Mayor                                     Luke Cottingham
City Clerk                               Jeremy Woodyard
City Treasurer                     Jake Hofer
Ward 1 Alderman              Jordan Beaty
Ward 2 Alderman              Tyler Land
Ward 3 Alderman              Adalberto Suarez

Office                          Mathers City

State Representative        Brian Strev
Mayor                                     Kiefer Kious
City Clerk                               Guiseppe Imburgia
City Treasurer                     Alex Curtis
Ward 1 Alderman               Collin Wieks
Ward 2 Alderman               Daniel Kunde
Ward 3 Alderman               Corwin Nan

Office                           Runyard City

State Representative         Justin Klein
Mayor                                      Elijah Liske
City Clerk                                Mark Breedlove
City Treasurer                      Riley McInerney
Ward 1 Alderman                Eldon Yeakel
Ward 2 Alderman                Dylan Kostellic
Ward 3 Alderman                William Danner

Office                            Madden City

State Representative          Ayobami Akinlade
Mayor                                       Aaron Brown
City Clerk                                 Shelton Thompson
City Treasurer                       Steven Syler
Ward 1 Alderman                 Adam Gonzalez
Ward 2 Alderman                Nathan Klank
Ward 3 Alderman                Ian Fleming

[/toggle]